Kdo se ptá, většinou dostane odpověď. Ano, čtete správně – většinou, tedy ne vždy. Klíčem k úspěchu je totižsamokoucovaci otazky vztahy umět se zeptat správně. Mezi kladením otázek a získáváním odpovědí existuje přímá úměra. Čím vhodněji je otázka formulovaná, tím pravděpodobnější je, že se nám dostane právě té odpovědi, která v sobě ukrývá pro nás ty nejcennější informace. Dalo by se říci, že správně položená otázka je umění. Jenže jak na to, abychom získali ty nejcennější odpovědi?

Když se v životě nacházíme v situaci, se kterou si nevíme moc rady (třeba vztahy), je to často proto, že se nedokážeme na věc podívat z nadhledu. Jsme danou situací pohlceni. Máme na ni zastíněný pohled. Nedokážeme vidět kolem sebe možnosti. Možnosti, které jsou často cestou k možné změně a úspěšnému vyřešení situace nebo dosažení cíle. Pokud si dokážeme přiznat, že se situací sami nehneme a chceme s tím něco udělat, si můžeme říci o radu.

Zeptejte se na radu druhých

Hledejme někoho, kdo nám přímo řekne, co máme v dané situaci udělat. Po ruce jsou přátelé a kamarádi, poradci, mentoři či jiní odborníci, a samozřejmě internet. Ti všichni mohou poskytnout své zkušenosti, doporučení, rady. Je to relativně jednoduchá a pohodlná cesta, bez většího úsilí. Nicméně zaručené rady zvenčí mohou mít občas i svá jistá úskalí, na které bychom neměli zapomínat. Co fungovalo jednomu, nemusí vždy fungovat druhému. Co fungovalo v jedné situaci, nemusí vždy fungovat v jiné. Něčí zaručená rada se může zdát efektivní, ale ve skutečnosti se nám může příčit, protože neladí s naším vnitřním přesvědčením a životními hodnotami. Prostě cítíme, že to není ono. Je moudré nechat se radami inspirovat, ale zároveň si mezi nimi vědomě vybírat ty, které nám mohou skutečně dobře sloužit.

Zeptejte se na radu sami sebe

Pokud si půjdeme pro radu ne ven, ale dovnitř, sami k sobě, můžeme získat mnohem více. Třeba se vám to zdá nepravděpodobné, ale věřte, že právě vy sami uvnitř sebe nosíte všechny odpovědi na všechny otázky světa. Ano, tato druhá cesta může být v některých případech těžší než ta první – vyžaduje totiž naši vědomou přítomnost, uvědomění, naslouchání, autenticitu, nacítění, pozornost. Tato druhá cesta přímo vyžaduje, abychom se spojili sami se sebou. Vyžaduje, abychom za své rozhodnutí a život převzali plnou vědomou zodpovědnost a nespoléhali na druhé. Pokud na to máte dostatek odvahy, gratuluji, patříte mezi ty šťastnější.

Otázek, které se nám honí hlavou, jsou každou chvíli tisíce. Jsou otázky, které jsou jen výplodem naší uštěbetané mysli, obav, strachů, vlivu okolí, setrvačnosti a kloužou po povrchu. A jsou otázky, které jdou do hloubky a můžou nás dovést k odpovědi – například pro vztahy to mohou být tyto:

  • „Jaké je mé hluboké vnitřní přesvědčení o mém současném vztahu/vztahové situaci? Je to pravda?“
  • „Jaké 3 životní hodnoty jsou pro mě nejdůležitější? Jaké místo mají tyto hodnoty v mém současném vztahu/vztahové situaci?“
  • „Co konkrétně od vztahu očekávám, vyžaduji, potřebuji, chci?“

Při práci s otázkami je vždy důležité dostat se k sobě a do sebe, vypnout hlavu, vnímat otázky hluboko, srdcem, vnímat pocity, naslouchat vnitřnímu hlasu, počkat si na vnitřní odpověď. V takovou chvíli k nám promlouvá naše skutečné já, naše duše.

Kde najít další inspiraci pro efektivní otázky?

samokoucovaci otazky vztahy1)    Všímejte si situací, dění a znamení kolem sebe. Otázky k vám mohou přijít z nečekaných míst, nečekaným způsobem, v nečekanou chvíli, jako důsledek nečekané řady takzvaných „náhod“, které vám ale dávají skutečný smysl. Říká se tomu synchronicita. Mějte oči otevřené a dívejte se. Dovolte se zastavit. Buďte pozorovatelem bez posuzování. Vnímejte a ciťte, právě tady a právě teď.

2)    Existují i profesionální generátory správných otázek. Například takový kouč. Nezaujatým pohledem se dívá na vaši situaci z různých úhlů pohledu a ve správnou chvíli klade ty správné otázky, abyste si sami mohli najít správnou odpověď.

3)    A v neposlední řadě existují i ucelené soubory účinných otázek pro jednoduché domácí použití – právě takové, které používají přímo koučové ve své praxi. 100 otázek ověřených praxí, které by vám doporučilo 9 z 10 koučů 😉 100 cíleně zaměřených otázek na konkrétní životní oblast, se kterými byste mohli pracovat v klidu a pohodlí domova, a ani u toho nemusíte sedět u počítače. Takové otázky existují. Pokud zrovna řešíte ve svém životě vztahy a potřebujete si přijít na odpovědi, abyste mohli uskutečnit změnu, jsou tady Samokoučovací otázky pro duši…

Správně položené otázky nás dovedou ke správným odpovědím. Otázky jsou zrcadlem, učitelem, inspirací, katalyzátorem uvědomění a klíčem ke dveřím změny v našem životě. Ptejme se přímo naší duše, naslouchejme a ona nám vždy odpoví.

Tento článek byl pro velký zájem publikován také na blogu webu Ženy ženám ;)

Líbí se vám tento článek? Dejte „like“, sdílejte, nebo zašlete odkaz e-mailem svým přátelům.

Pavla Pokorná Světlíková - Osobní kouč, fotograf, kreativní alchymistaPavla Pokorná Světlíková

Osobní motivační kouč, průvodce duše a konzultant osobního růstu a rozvoje. Autorka edice 100 samokoučovacích otázek pro duši (např. témata vztahy, práce…), podpůrného nástroje MAPA K CÍLI a fotokoučovací metody Zrcadlo dušeAutorka interiérových fotopolštářů a zápisníkůFotograf pro soukromou i firemní klientelu. Kreativní alchymista a tvůrce kreativních konceptů. Manager komunikace a projektů. Spisovatel, světlonoš, inspirátor, pozorovatel, vypravěč, designer…

Líbí se vám článek? Pošlete ho dále: