Pavla Pokorná Světlíková otázky práce kouč

Každého z nás to potká většinou několikrát za život – vnější okolnosti nebo vnitřní touha nás postaví před úkol najít si novou práci. V takovém případě je dobré a užitečné se umět na chvíli zastavit, zamyslet se a odpovědět si na důležité otázky. Odpovědi nám pak mohou pomoci zaměřit se správným směrem, nehledat ve slepých uličkách, nebo nezůstat zamrzlý v nerozhodnosti.

Dříve než se vrhnete do hledání nové práce, zkuste si odpovědět na 3 zásadní otázky. V ideálním případě si připravte tužku a papír a své odpovědi si napište.

Otázka první: Odkud jdu?

Zaměřte se na svou současnou/minulou práci – co v ní máte rádi a co rádi nemáte? Sepište si klasický seznam pozitiv a negativ. Ujasněte si, co vám vyhovuje a co ne. Zjistěte, proč vlastně chcete změnu.

Otázka druhá: Kdo jsem?

Pokud dostatečně dobře neznáte sami sebe, nemůžete efektivně využívat své přirozené dary. Zamyslete se tedy nad tím, co umíte, co vám jde snadno a bez většího úsilí, v čem jste dobří a výjimeční, co se vám povedlo, na co máte talent, co vás baví, jaké jsou vaše silné stránky? Na druhou stranu se ale také upřímně a otevřeně zamyslete nad tím, jaké jsou vaše slabé stránky, při jakých činnostech se spíše trápíte, nebaví vás, stojí vás příliš mnoho času a energie, nebo vám prostě dlouhodobě a opakovaně nejdou, ať se snažíte sebevíc.

Otázka třetí: Kam jdu?

Odpovědi na předchozí dvě otázky by vám už měly postupně ukazovat, jakým směrem byste se pravděpodobně měli v hledání nové práce zaměřit. Kombinace vašich silných stránek a talentů by vám mohly napovědět, které pracovní pozice či profese by pro vás mohly být vhodné. To samo o sobě však nestačí a před započetím hledání práce je dobré si udělat jasno také v dalších bodech. Jak by měla vaše nová práce a firma vypadat? Jaký je váš cíl (pracovní, finanční či jiný)? V jaké práci můžete uplatnit své zkušenosti a talent? Co vám ještě chybí k tomu, abyste mohli novou práci dělat? Co jste ochotní obětovat?

Proč jsou vlastně otázky tak důležité?

Předchozí otázky vám pomohou ujasnit si správný směr pro hledání nové práce. Otázky jsou jedním z efektivních a účinných způsobů, jak najít odpovědi, když si potřebujete utříbit myšlenky, dojít k nějakému rozhodnutí a najít konkrétní způsob, jak dosáhnout svého cíle. Proto je princip otázek a odpovědí jednou z  metod, jak koučové pomáhají svým klientům při řešení pracovních či životních témat.

Článek byl připraven pro Dittmann Consulting, kde působím jako HR konzultant, lektor a kouč

Líbí se vám článek? Pošlete ho dále: